Jazda na nartach to świetny sposób na aktywne spędzanie czasu. Może być dla Ciebie okazją do relaksu, wyciszenia i pojednania z naturą. Trzeba bowiem przyznać, że w pojedynku z gigantyczną górą człowiek czuje się drobny i delikatny. Piękne widoki, świeże powietrze i ruch - czego chcieć więcej? Zanim jednak wybierzesz się na stok, wypadałoby się odpowiednio przygotować. Niezbędny będzie strój narciarski - i to właśnie nim się dzisiaj zajmiemy.

Co składa się na kostium narciarski?

Konkretne zestawy strojów narciarskich mogą się między sobą nieznacznie różnić (np. sposobem wykończenia rękawów itp.). Zawsze jednak opierają się na podstawowym podziale.

  • Okrycie wierzchnie (kurtka i spodnie lub jednoczęściowy kombinezon).

  • Ubranie (czyli to, co pod okryciem wierzchnim - zazwyczaj bielizna termiczna i sweter czy ciepła bluza).

  • Akcesoria (kask. rękawice, gogle czy buty narciarskie).

Wybór poszczególnych elementów będzie miał wpływ na Twój komfort podczas zabawy na stoku. Dlatego warto, abyś nie kupował losowo ubrań, które po prostu pasują. Zamiast tego dowiedz się, jakie będą najlepsze i dlaczego.

Kombinezon vs. kurtka i spodnie - co jest bardziej funkcjonalne?

Wśród hobbystycznych i zawodowych narciarzy znajdą się zarówno zwolennicy kombinezonów, jak i kurtek ze spodniami. Nie ma jednoznacznie lepszego wyboru. Warto jednak zastanowić się, jakie różnice funkcjonalne dzielą te dwa rodzaje ubrań.

Podstawowym wyborem jest kurtka i spodnie narciarskie. Zapewniają one dobrą izolację termiczną i wodoodporność. Największą niedogodnością będzie w ich przypadku to, że stanowią dwa oddzielne elementy. W związku z tym bardzo możliwe, że przy upadku śnieg dostanie się pod kurtkę lub spodnie. Z drugiej strony można się go bardzo szybko i łatwo pozbyć. Jeśli nie stanowi to dla Ciebie problemu, taka odzież narciarska będzie świetnym wyborem.

Kombinezon narciarski nie stwarza takiego problemu. Z pewnością stanowi to jego ogromną zaletę. Kłopot pojawia się jedynie wtedy, gdy chcesz ściągnąć z siebie ubranie (np. przy korzystaniu z toalety). Niestety gdy już zdejmujesz kombinezon - musisz zdjąć go w całości.

Bielizna termiczna, sweter i inne elementy stroju

Poza okryciem wierzchnim, odzież narciarska jest także tym, co nosisz pod spodem. Dobrze dopasowana, oddychająca i ciepła bielizna termiczna to absolutna podstawa. Jeśli nie chcesz ryzykować zmarznięciem, zaopatrz się też w ciepły sweter lub bluzę. Inne rzeczy, których będziesz potrzebować to rękawice (koniecznie takie z długim mankietem, aby zabezpieczyć się przed wpadaniem śniegu do rękawów).

Warto zaopatrzyć się też w komin (jest bardziej praktyczny, niż szalik) oraz kominiarkę. Jest to istotne ze względu na fakt, że odsłonięta skóra szybko marznie i może łatwo się wysuszyć. To zaś poskutkuje podrażnieniami i pęknięciami, których każdy wolałby uniknąć.

Jakie akcesoria są niezbędne w stroju na narty?

Poza elementami wymienionymi wcześniej, konieczne jest też posiadanie akcesoriów narciarskich. Chodzi tu przede wszystkim o trzy elementy: kask, gogle i specjalne buty narciarskie. Tutaj akurat nie ma większego znaczenia, jakie produkty wybierzesz. Z reguły zapewniają one dokładnie taką samą ochronę i komfort. Wybierz takie, w których po prostu czujesz się dobrze!

Gdy strój na narty jest już w komplecie - czas wyruszać na stok! Zabierz ze sobą narty (oczywiście po odpowiednim przygotowaniu) i w drogę. Komplet porządnej odzieży do jazdy na nartach zapewni Ci niezapomniane wrażenia.

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz