strój narciarza​Biegacz na nartach będzie potrzebował dobrego ubioru, aby czuć się komfortowo podczas jazdy. Chodzi przede wszystkim o odpowiednie spodnie do biegania oraz kurtkę chroniącą przed wiatrem.

Wiele osób zaczynających przygodę z narciarstwem biegowym nie zdaje sobie sprawy, ile wysiłku ten sport wymaga. W czasie biegu narciarskiego pracuje bardzo dużo mięśni i produkowana jest z tego powodu masa ciepła. Biegacz musi mimo tego czuć się komfortowo i dlatego tak ważna jest odpowiednio dobrana odzież. W pierwszej kolejności powinna to być kurtka chroniąca przed zimnem i wiatrem, a także opadami.

Jak się ubierać?

Każdy biegacz powinien wiedzieć, że trzeba ubierać się na cebulkę, czyli z uwzględnieniem odpowiednich warstw. Najpierw powinna być bielizna, na niej warstwa chroniąca ciepło, a na górze warstwa chroniąca przed wiatrem i wilgocią. Nie powinno się raczej stawiać na bawełnę, ponieważ wchłania pot i w ubraniu jest nam potem zimno. Łatwo się przeziębić. Dobre, termoaktywne materiały rozprowadzają wilgoć i jej nie gromadzą.

Kurtka

Kurtka do biegów jest elementem najważniejszym, ponieważ to ona chroni nas przed wszystkimi górskimi prezentami w postaci wiatru i śniegu. Musi być wygodna, nie powinna ograniczać ruchów i tym samym powinna być raczej cienka. Musi mieć wysoki kołnierz i zamykane mankiety. Kaptur jest z kolei niezalecany, ponieważ ogranicza ruchy i widoczność. Jeśli od razu nie chcemy inwestować w kurtkę narciarską, na początek sprawdzić może się także zwykłą kurtka do biegania.

Spodnie

Drugi priorytet biegacza narciarskiego to spodnie. Spodnie przede wszystkim muszą być elastyczne, by nie ograniczać ruchów, czyli na przykład mogą to być strój na narty​ocieplane legginsy. Spodnie do joggingu w zimie spełniają te wymagania, ponieważ chronią przed zimnem i odprowadzają wilgoć. Spodnie typowo narciarskie są zawsze grubsze z przodu, by chronić przed wiatrem. Tył jest lżejszy i lepiej oddycha. Jeśli dopiero zaczynamy i poruszamy się raczej wolno, powinniśmy postawić na model trochę wyższy, z szelkami. Takie spodnie lepiej chronią przed mrozem.

Dodatki

Kurtka i spodnie są niezbędne. Bez nich nie ma co zakładać nart biegowych. Oprócz nich dobrze jest jednak mieć także odpowiednie rękawice dostosowane do chronienia nas przed działaniem kijków. Takie rękawice są lekkie, dobrze dopasowane, nieprzemakalne i zablokują możliwość powstawania otarć na skórze.

Nie mniej ważna jest ochrona twarzy. Dobry wybór to połączenie komina oraz czapki, ale lepiej jeszcze jest postawić na kominiarkę narciarska chroniącą całą głowę.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz