strój biegaczaJogging to znakomity sposób dbania o zdrowie, a nawet sposób na życie. Kiedy się bierzemy za bieganie, poświęcamy wiele czasu dobraniu odpowiednich butów, ale to bynajmniej nie wszystko, co jest potrzebne nawet początkującemu biegaczowi. Warto jest skompletować cały zestaw biegacza, w którym znajdzie się kilka podstawowych rzeczy zapewniających wygodę i bezpieczeństwo w czasie uprawiania joggingu.


Komfort bez kompromisów

Nie jest łatwo wybrać odpowiednie ubranie, ponieważ trzeba równocześnie celować w komfort, trwałość i funkcjonalność, a wygląd też powinien być przynajmniej znośny. Najważniejsza mimo wszystko jest funkcjonalność i odpowiedni rozmiar. Funkcjonalność musi być dopasowana do pogody. W zimie trzeba się ubrać na cebulkę w rzeczy ciepłochronne, w lecie stawiamy na ubrania lekkie i przewiewne.

Na górę i na dół

Zawsze najlepiej jest zaczynać budowanie kompletu stroju od góry, bo to górna część ciała najbardziej się poci. Najważniejsza dla biegacza jest koszulka funkcyjna z długim lub krótkim rękawem. Musi być wykonana z oddychających materiałów, które potrafią rozprowadzać wilgoć i w ten sposób umożliwiać skuteczne oddychanie przez koszulkę. Do tego powinna być bluza ochronna z regulowanymi rękawami, która przyda się na chłodniejsze dni. Musi zapewniać spodnie do bieganiaizolację cieplną i swobodę ruchów. Wersje jesienne mają czasami mankiety tak ułożone, że mogą pełnić rolę rękawiczek. W zimie potrzebne jest coś, co będzie nas chroniło przed zimnem, wiatrem i wilgocią, najlepiej jeszcze z dołączonymi odblaskami. Przez cały rok trzeba korzystać z odpowiedniej bielizny bez szwów. Dla pań szczególnie ważne są także biustonosze zapewniające odpowiednie podparcie dla biustu.Spodnie dla biegacza mogą być luźnymi spodenkami lub legginsami. Nie ma tutaj zdecydowanej preferencji. Wybór zależy od tego, w czym będzie się lepiej czuł dany biegacz.

Dodatki

W stroju biegacza powinny znaleźć się też opcjonalne, ale bardzo przydatne dodatki. Bardzo dobrym pomysłem są na przykład skarpetki dla biegacza, które będą chroniły stopy przed przegrzaniem, odparzeniami i powstawaniem pęcherzy. Takie skarpetki powinny być dobrze dopasowane, ale na tyle duże, by nie uciskać. Skarpetki z dodatkiem elastanu to gwarancja, że się nie odkształcą. Do tego trzeba mieć też koniecznie ciepła czapkę na chłodne dni, a w ciepłe miesiące przydaje się chroniąca przed słońcem czapka z daszkiem. Dobrze jest również zainwestować w opaski wielofunkcyjne, które może nie są obecnie specjalnie modne, ale ich użyteczność jest niepodważalna.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz