buty sportowe podeszwaWszystkie biegające osoby są zgodne, że nawet biegacz wychodzący na swój pierwszy trucht powinien być wyposażony w dobre buty do biegania, albowiem jest to podstawa dobrego treningu. Z dobrymi butami dla biegaczy znacznie łatwiej się biega, zmniejsza się ryzyko kontuzji i nie męczymy się tak szybko, a do tego trudniej jest o wymówki i wymigiwanie się od biegania.

Wybieramy najlepsze dla siebie buty

Najważniejszą cechą butów do biegania musi być wysoki poziom wygody przez nie oferowany. Bezpośrednio związana z tym jest jakość wykonania, chociaż nie można zapominać też o estetyce. Buty z dobrą wentylacją będą nam potrzebne niezależnie od tego, jak dużo planujemy biegać. Świeże powietrze jest dla stopy absolutnie konieczne, by nie uległa przegrzaniu i była zabezpieczona przed powstawaniem otarć. Powinno nam zależeć na obecności dziurkowanej wstawki dzianinowej, dzięki której stopa uzyska lepszy przewiew i skuteczniejsze odprowadzanie potu.

Podeszwa

Ogromne znaczenie dla unikania kontuzji i poprawy komfortu biegania zwłaszcza w zakresie amortyzacji ruchów posiada odpowiednia podeszwa, koniecznie wygodny strój sportowy​miękka i dobrze wyprofilowana. Wnętrze buta powinno być wyjmowane i mieć gumowe otoczki, które są bardzo odporne na uszkodzenia. Spód podeszwy powinien z kolei być bardzo elastyczny i posiadać dobry bieżnik, by krok w takim bucie był pewny. Konieczne jest, by stopa dobrze dopasowywała się do buta.

Za dodatkowe atuty można uznać podwyższoną elastyczność w okolicy palucha i poprawione przyleganie buta do pięty. Cenione są specjalne poduszki żelowe zakładane pod piętę, które pomagają w lepszej amortyzacji całego układu ruchu odciążając w ten sposób stawy.

Kwestia rozmiaru

Dopasowanie odpowiedniego rozmiaru buta do biegania ma znacznie większe znaczenie niż w przypadku innego rodzaju butów. Stopa w czasie biegu pracuj, nieustannie się przesuwa i dlatego musi mieć trochę miejsca, by nie być cały czas ściśniętą. Jeśli stopa będzie bardzo mocno dopasowana, możemy spodziewać się różnych mikrourazów, które związane będą z uderzeniami paznokcia w but lub ocieraniem się kostki o boki buta. Trzeba w tym miejscu zauważyć, że problem ciemniejących paznokci, jaki dotyka osoby regularnie biegające, związany jest właśnie ze zbyt małymi butami.

Buty warto jest też dopasowywać do specyficznych warunków naszego biegania. Trochę innych możliwości będziemy oczekiwali od buta, w którym będziemy biegać po lesie i bezdrożach, a inaczej będzie pracował but na asfalt i kostkę brukową. Trzeba o tym zawsze pamiętać.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz