koszulki do bieganiaDo joggingu można wybrać wiele elementów stroju podnoszących nasz komfort treningu. Są to bardziej i niej ważne rzeczy, ale koszulki do biegania to z pewnością przedstawicielki pierwszej z tych kategorii tym bardziej, że mądry biegacz zawsze będzie ubierał się warstwowo i to z koszulki korzysta dla budowy pierwszej warstwy. Jako pierwsza warstwa koszulka ma przed sobą odpowiednie funkcje do wykonania, więc musi być zrobiona z odpowiedniego materiału zapewniającego też wysoki poziom komfortu.


Poliester i elastan

Materiały na koszulkę to tak zwane materiały funkcyjne. Najczęściej tym materiałem w przypadku sprzętu dla biegaczy jest poliester. Jest tak dlatego, że poliester jest materiałem lekkim i potrafi szybko odprowadzać pot z powierzchni skóry, zanim ten jeszcze da radę wniknąć w samą koszulkę. Pot jest odprowadzany, a ciało zostaje suche. Ważną cech tego materiału jest też odpowiednie utrzymywanie optymalnej temperatury, dzięki czemu można na poliester stawiać na wiosnę i w zimie. Intensywność treningu nie ma tutaj znaczenia.

Koszulka tego typu powinna być szyta w technologii bez szwów w oparciu o trójwymiarowe diagramy, w których uwzględniane są też miejsca krytyczne. W tych obszarach, gdzie ciepła jest najwięcej, materiał powinien być dziurkowany poprawiając w ten sposób wentylację.

Elastan może być dobrym dodatkiem do koszulki funkcyjnej. Ten materiał poprawia przyleganie koszulki do ciała i chroni nas przed jej odkształceniami.koszulka do biegania

Jeśli zobaczymy sole srebra w wykazie użytych materiałów, jest to bardzo dobra informacja. Sole srebra mają działanie przeciwbakteryjne, co ogranicza rozwój nieprzyjemnych zapachów.

„Na cebulkę”

Wielu biegaczy decyduje się na ubranie dwóch koszulek. Pod spód zakładają mieszankę poliestru i elastanu, a na górę czysty poliestr. Na górę następnie zakłada się odbierającą wilgoć bluzę do biegania. Takie podejście zapewni nam ciepło oraz zmniejszy ryzyko przegrzania. Łatwo można też kontrolować temperaturę przez usuniecie lub ponowne dodanie warstwy.

Dowolna kolorystyka

Koszulka funkcyjna jest na pewno bardzo prostym elementem stroju biegacza, ale na pewno nie musi być elementem nudnym. Na pewno nie ma tutaj różnych drobnych detali, które pojawiają się w spodniach czy bluzach, czyli nie ma kieszonek, zamków i odblasków. Zamiast nich można jednak cieszyć się bardzo zróżnicowaną kolorystyką i wzornictwem, dla którego nie ma praktycznie żadnych ograniczeń. Jeśli chcemy dobrze wyglądać w czasie treningu, nie będzie z tym najmniejszych problemów.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz