odzież termoaktywnaIm bardziej zaawansowane umiejętności biegacza, tym bardziej potrzebne są mu dobre spodnie do biegania. Już jednak nawet osoba biegająca po raz pierwszy zauważy zdecydowaną różnicę. Na rynku mamy na szczęście z czego wybierać tak pod względem funkcjonalności, jak i wyglądu.

Termoaktywność to podstawa

Spodnie do biegania, prawdziwe spodnie do biegania, mogą różnic się wieloma cechami, ale zawsze są wykonywane z materiałów termo aktywnych. Termoaktywność to dobra wentylacja i skuteczne odprowadzanie wilgoci z powierzchni ciała. Uzyskanie czegoś takiego nie jest proste i zazwyczaj trzeba wykorzystać połączenie trzech różnych syntetycznych materiałów, które razem zapewnią swobodę ruchów, zabezpieczą przed deformacjami i sprawią, że wilgoć będzie szybko odprowadzana. Fason i podobne kwestie pozostają już wyborem osoby, która będzie spodnie nosiła.

Lepiej dopasować czy zostawić luźne?

Poziom dopasowania do ciała zauważamy jako pierwszy, ponieważ jest to cecha bezpośrednio dostępna ludzkiemu oku. Zazwyczaj zakłada się, że optymalnym rozwiązaniem jest dobre przyleganie do ciała, czyli legginsy, ponieważ materiał przylegający do ciała skuteczniej odprowadza nadmiar ciepła i wilgoci, a do tego w żaden sposób nie będzie ograniczał ruchów. Warto zauważyć też, że w czasie deszczu dopasowane nogawki obarczone są znacznie mniejszym ryzykiem przemoknięcia.

Największym problemem takich spodenek jest to, że wielu biegaczy po prostu nie czuje się swobodnie w spodniach opinających ich nogi. Nawet jeśli istnieje komfort fizyczny, nie ma dla nich komfortu psychicznego, a to też jest ważne. Jeśli robi to nam naprawdę dużą różnicę i źle się czujemy na mieście czy w parku w spodnie termoaktywneobcisłych spodenkach, można wybrać coś bardziej podobnego do zwykłych szortów.

Długość

Jeśli ktoś nie biega w zimie i przy brzydkiej pogodzie lub w tym czasie przenosi się pod dach, najlepszym rozwiązaniem będą dla niego spodnie długości ¾. Specjalne dziurki pod kolanami sprawiają, że efektywność rozprowadzania potu jest bardzo wysoka i całe spodnie oddychają nawet lepiej od krótkich i zapobiegają odparzeniom. Podkolanówki pozwolą nam pokonać chłodne dni w takich spodniach.

Długie nogawki to konieczność w okresach chłodnych, a jak ktoś w lecie nie chce spodni ¾, może spokojnie wybrać krótkie spodenki.

Zimna pora roku

Jeśli chcemy biegać w zimie, powinniśmy koniecznie zaopatrzyć się w spodnie posiadające właściwości ciepłochronne. Są to zawsze spodnie z długimi nogawkami i odpowiednio ocieplone. Stosuje się je raczej tylko w zimie.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz