bielizna do bieganiaBiegacz musi zadbać o swoją wygodę, a kwestia bielizny jest tu jedną z najważniejszych. Potrzebne nam będą szorty, stanik i spodenki – to na pewno, a co jeszcze?

W odpowiednie buty, spodnie i bluzę zaopatrzyć się łatwo, bo ich właściwości są w miarę oczywiste i każdy jest w stanie intuicyjnie znaleźć dla siebie odpowiednie rozwiązania. Z bielizna do biegania jest trochę gorzej, bo wiele problemów uświadamiamy sobie dopiero po nieudanym zakupie. Dlatego nasz zakup musi być przemyślany, a tematy do przemyśleń zawrzemy tutaj.

Druga skóra

Idealna bielizna do biegania powinna być jak druga skóra, czyli powinna być idealnie wygodna. Osiągniemy to przez idealne dopasowanie zapewniające nam swobodę ruchów i odpowiednią funkcjonalność, która z kolei będzie wynikała z odpowiedniej budowy pod względem wykorzystanych materiałów. Najlepiej jest zwracać uwagę na obecność tak zwanych włókien wielofunkcyjnych typu Tactel®, CoolMax® czy Nylcare®, które są elastyczne i ściśle przylegająco ciała. Spowodują, że regulowanie temperatury będzie łatwiejsze. Takie materiały da się też szyć w technologii bez szwów, a obecność szwów może nas uwierać i powodować powstawanie otarć.

Bielizna dla niej

W przypadku pań niezwykle ważny jest odpowiedni biustonosz do biegania. Jego ramiączka nie powinny wpijać się w skórę, a miseczki odpowiednio podtrzymywać piersi zależnie od ich rozmiaru. Stringi, figi czy szorty powinny z kolei być z lekkich i miękkich materiałów. W przypadku intensywnego treningu na bielizna sportowa męskapewno nie sprawdzi się nasiąkliwa bawełna. Lepszy jest oddychający poliamid. Warto zastanowić się nad modelami korygującymi figurę.

Bielizna dla panów

Panowie zazwyczaj nie potrzebują staników i w ich przypadku zdecydowanie ważniejsze jest odpowiednie odbieranie ciepła i wilgoci. Liczy się tutaj podtrzymywanie mięśni, by nie wprawiały się w dodatkowe ruchy.

Temperatura i komfort

Jogging powinno się uprawiać regularnie, czyli także w okresie, kiedy na dworze jest zimno. Producenci bielizny są na to w pełni przygotowani. Można stosować zaproponowane przez nich dwuczęściowe zestawy wykorzystujące wełnę merino, która daje nam dodatkowe ciepło bez blokowania ruchu powietrza. Bardzo ważne dla ochrony przed przegrzaniem w czasie zimnych dni są elementy z włókien DryActive Plus odprowadzających wodę i ułatwiających utrzymywanie stałej temperatury ciała.

Mając całą powyższą wiedzę można spokojnie wybrać się do sklepu, klasycznego lub internetowego, i wybrać dla siebie odpowiednią bieliznę do biegania w każdych warunkach.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz